امکانات لازم آفرود سواری

امکانات لازم آفرود سواری

در این مطلب بازار لوازم مختص خودروهای شاسی‌بلند و البته آفرود را هدف گرفته‌ایم؛ بازاری که تب آن با سرما و در آینده با برف‌های زمستانی بسیار بالا خواهد.

لوازمی که در این گزارش کنار هم گردآوری کرده‌ایم برای آسایش راننده و سرنشینان در بازار مهیا هستند و سعی‌شان بر این است تا سفر آفرودی را به کام سرنشینان و البته راننده شیرین کنند. این لوازم اختصاصی که برای هر سفر آفرودی لازم است، از شما و خودروی شما یک آفرودر حرفه‌ای خواهد ساخت، به نحوی که در صورت لزوم و در اغلب اتفاقات غیر قابل پیش‌بینی به داد شما خواهند رسید. سعی ما بر این است که این‌بار علاوه بر وسایل مختص خودرو، کمی هم به لوازم جانبی مخصوص یک سفر آفرودی بی‌نظیر بپردازیم. در ضمن تا جای ممکن نهایت سعی خود را خواهیم داشت
با آخرین قیمت این وسایل نیز شما را آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

1. رینگ و لاستیک: در این مورد باید گفت نظرات کارشناسی برای خرید تایر در این بازار بسیار است. تعدادی از افراد با تجربه فصل پاییز را به علت وجود گل بسیار در نواحی جنگلی، فصلی مختص تایرهای اصطلاحا تراکتوری می‌نامند؛ تایرهایی که با پهنای کم و عاج بزرگ زمین‌های گلی را شکافته و طی مسیر می‌کنند. این تایر‌ها انواع مختلفی دارند، اما مدلی که در بازار معروف است و با نام تراکتوری شناخته می‌شود، قیمتی بین 250 تا 450 هزار تومان برای هر جفت دارد که جزو تایرهای ارزان‌قیمت بازار شناخته می‌شود.  

2. کیت افزایش ارتفاع: این کیت‌ها را می‌توان یکی از استانداردترین حالت‌های افزایش ارتفاع خودروهای شاسی بلند نامید. اگر در بازار جوینده باشید، برای هر نوع خودرویی که دارید، کیت افزایش ارتفاع مخصوصش را پیدا خواهید کرد. این کیت‌ها اغلب محصول کشورهای چین، آمریکا و البته ایران است که لوازم آنها در یک پیکج کامل بوده و می‌توانید از فروشگاه مستقیم به مکانیکی‌های معتبر مراجعه کنید. قابل ذکر است این کیت‌ها برای خودروهای ارزان‌تر نظیر رونیز و پاترول قیمتی در حدود 400 هزار تومان داشته و برای خودروهای گران‌تری همچون تویوتا FJ به یک میلیون تومان هم می‌رسد.
3. چادرهای سقفی: این چادرها اغلب برای گذراندن شب در مناطق آفرودی ساخته شده‌اند و در جای باربند خودروی شما قرار می‌گیرند. این چادرها با توجه به ابعاد و همچنین جنس پارچه و دوخت آنها در بازار قیمت می‌خورند و به عنوان یک کالای لوکس در آفرود محسوب می‌شوند. این چادرها در انواع حرفه‌ای قادرند تا از نفوذ سرما و یا گرما به داخل جلوگیری کنند و به لوازم روشنایی داخل نیز مجهز هستند. این کالای لوکس در بازار برای نمونه‌های ارزان‌قیمت در حدود 3 میلیون و نمونه‌های کاملا حرفه‌ای تا قیمت 7 میلیون تومان عرضه می‌شود.

4. سپرهای آفرودی: تغییر استایل خودروهای شاسی‌بلند به عنوان یکی از اولین گام‌های آفرودر حرفه‌ای شناخته می‌شود که در رأس آنها سپرهای مخصوص آفرود قرار دارد. این سپرها نه‌تنها زاویه ورود خودرو به سربالایی‌ها را ارتقا می‌بخشد بلکه از رادیاتور، جلوبندی و همچنین وینچ شما نیز محافظت می‌کنند. نکته حائز اهمیت در مورد این سپرها اینکه به همراه سینی‌های زیر خودرو فروخته می‌شوند. توجه داشته باشید که نمونه‌های غیراستاندارد این سپرها به سرشاسی و جلوبندی خودرو آسیب زیادی وارد می‌کنند. قیمت آنها برای خودروهای پاترول و رونیز در حدود500 تا 1.5 میلیون تومان است و برای خودروهایی نظیر ‌هایلوکس و FJ کروزر تا 3.5 میلیون تومان هم می‌رسد. 

5. پمپ باد: همه افراد باتجربه پیش از ورود به رمل توصیه می‌کنند باید باد لاستیک‌ها را کم کرد و در بازگشت به آسفالت برای عدم آسیب دیدن تایرها، فشار باد را باید به مقدار اولیه رساند. برای این کار پمپ باد فندکی در نمونه‌های تک و 2 سیلندر در بازار موجود هستند که در هر مکانی به داد شما خواهند رسید. این پمپ‌ها قادرند تا در چند دقیقه تایر خودروی شما را باد و تنظیم کنند. قیمت این پمپ‌ها در بازار در حدود 135 تا 190 هزار تومان و برای نمونه‌های باکیفیت و قدرتمند ساخت برندهای معتبر تا بیش از یک میلیون تومان است. 

6. مال‌بند: داشتن مال‌بندهای متصل به شاسی خودرو و نه صرفا تزئینی نیز از جمله لازمه‌های هر سفر آفرودی است. مال‌بندهای موجود در بازار انواع مختلفی دارند که برخی با پکیج کامل نظیر پایه، پیچ و مهره و سایر اتصالات به فروش می‌رسند. این مال‌بندها در دو نوع فولادی و استیل قابل خریداری هستند که نمونه استیل آنها بیشتر جنبه تزئینی داشته و ظرفیت کمتری دارند اما نمونه‌های فولادی آنان قادر هستند تا باری به وزن 8 تن را هم به دنبال خود یدک بکشند. قیمت این مال‌بندها نیز با توجه به نوع آلیاژ آنها و همچنین ظرفیت‌شان متفاوت است و با قیمتی در حدود 300هزار تا 2‌میلیون تومان به فروش می‌رسند.
پکیج کامل مال‌بند  رونیز به قیمت 660 هزار تومان

7. سیستم‌های روشنایی: با توجه به اضافه‌شدن لایت‌بارها به تجهیزات آفرودی در بازار می‌توان گفت نسل جدید سیستم‌های روشنایی در این بازار ظهور کرده است. پرژکتور‌های قدیمی با اینکه هنوز در بازار قابل خریداری هستند و منسوخ نشده‌اند اما میزان استقبال مشتریان از آنان بسیار کاهش یافته است. این لایت‌بار‌ها با توجه به میزان روشنایی و تعداد LEDهای به کار رفته در ساخت آن قیمت می‌خورند. همچنین درازای آنان نیز در تعیین قیمت نهایی این لایت‌بارها بسیار موثر است. پرژکتورهای گرد و یا مستطیلی در بازار قیمتی در حدود 140 هزار تومان برای هر عدد دارند که این قیمت برای نمونه‌های تقلبی و نور بسیار کمتر تا 40 هزار تومان نیز کاهش پیدا می‌کند. لایت بارها نیز برای نمونه اصلی و در ابعاد یک متری و با یک ردیف LED با قیمتی در حدود 500 هزار تومان در بازار به فروش می‌رسند. 

8. سایر لوازم آفرودی: یکی دیگر از ملزومات مختص آفرود دستگاه‌های ردیاب GPS  است. این دستگاه‌ها که مدل‌های مختلفی دارند با قیمتی در حدود 300هزار  تا 1.5 میلیون تومان به فروش می‌رسند.
9. وافل برد: این وسیله به عنوان فرشته نجات در هنگام گیر کردن خودرو و هرز چرخیدن چرخ‌ها انجام وظیفه می‌کند. وافل برد یا سند ترک در ابعاد و ظرفیت‌های مختلفی در بازار موجود هستند که با توجه به نوع و وزن خودروی شما باید خریداری شوند. این وسیله که برای دیفرانسیل‌های کلاچ‌دار بسیار مفید است، تنها در بازارهای کلانشهرها و مخصوصا پایتخت قابل خریداری ‌است. قیمت آن نیز برای نمونه‌های 4 تن در حدود 400 تا 550 هزار تومان برآورد می‌شود. 

10. وینچ: وینچ‌های موجود در بازار بسیار متنوع هستند و با قیمت‌های مختلفی به فروش می‌رسند و باید گفت از جمله معدود قطعات دسته دومی هستند که بازار استوک گرمی نیز دارند. در این باره باید گفت وینچ‌های موجود در بازار از کشورهای چین، کره، آلمان و حتی نمونه‌های آمریکایی تامین می‌شود. نمونه ارزان‌قیمت آنها ساخت چین هستند که با قیمتی در حدود یک میلیون تومان فروخته می‌شوند و البته ظرفیت کمی هم دارند. اما اگر خواهان وینچ با کیفیت خوب و ظرفیت بالا هستید، باید بدانید که حداقل قیمت این وینچ‌های مرغوب و تنومند در حدود 5 میلیون تومان است. وینچ‌های حرفه‌ای جزو قطعاتی هستند که لوازم جانبی بسیاری هم دارند که در قدم اول برای خرید آنها، تهیه کردن پایه وینچ است و در گام بعدی می‌توان آن را به ریموت‌های وایرلس نیز مجهز کرد.  


یخچال‌های خودرویی که با شارژ فندکی نیز کار می‌کنند، امروزه مورد توجه آفرودرهای حرفه‌ای قرار گرفته‌اند. این یخچال‌ها ظرفیت‌های متفاوتی داشته و ابعاد متفاوتی دارند اما در بازار می‌توان میانگین قیمتی در حدود 400هزار تومان را برای نمونه‌های 40 لیتری در نظر گرفت.

منبع:عصر خودرو

نظرات

تبلیغات

جدیدترین پست ها

اخبار روز سهمیه بندی بنزین جدی است
در پی مخالفت اکثریت نمایندگان مجلس با افزایش قیمت بنزین به ۱۵۰۰ تومان و اصرار دولت بر تغییر قیمت، پیشنهاد سهمیه بندی بنزین و فروش دونرخی آن در سال آینده با تأکید رئیس مجلس، مطرح شده است.
بیشتر بخوانید
اخبار روز پراید و تیبا، هفته‌ی آینده تعیین تکلیف می‌شوند
زیان انباشته سایپا، خروج خودروهای غیر استاندارد از خطوط تولید و زمان اجرایی شدن قرارداد با شرکای خارجی سؤالاتی بود که روز گذشته در نشستی مطبوعاتی از مدیرعامل سایپا پرسیده شد.
بیشتر بخوانید
اخبار روز نقل و انتقال خودرو در دفاتر رسمی الزامی نیست
یکی از اعضای کانون وکلای دادگستری تهران از عدم لزوم ثبت نقل و انتقال خودرو در دفاتر اسناد رسمی گفت و اعلام کرد انتقال در راهنمایی و رانندگی با کارت سبز خودرو کافی است و این کارت به‌عنوان سند رسمی خودرو شناخته می‌شود.
بیشتر بخوانید
طراحی و رندر آپیس؛ رندر مفهومی از لامبورگینی آینده
یک طراح و هنرمند صنعتی، طرحی مفهومی با نام ابرخودروی لامبورگینی آپیس منتشر کرده که مورد توجه کارشناسان قرار گرفته است.
بیشتر بخوانید
اخبار روز سرمایه‌گذاری سنگین بی‌ ام‌ و در تولید باتری و پیشرانه برقی
گروه خودروسازی بی‌ام‌و اعلام کرد، ۲۳۷ میلیون دلار به سرمایه‌گذاری خود در زمینه ساخت مرکز تخصصی سلول‌های باتری در مونیخ آلمان، اضافه می‌کند.
بیشتر بخوانید
اخبار روز پشت فرمان بی ام و M5 در سرعت ۳۰۷ کیلومتر بر ساعت
اعضای گروه اتوتاپ در یک ویدئوی دیدنی، به‌تازگی خودروی بی‌ام‌و M5 F10 تقویت شده را در بزرگ‌راه‌های آلمان مورد تست قرار داده و توانسته‌اند به سرعت ۳۰۷ کیلومتر بر ساعت رسیده‌اند.
بیشتر بخوانید