روشهای هوشمندانه برای ورود به خودرو

روشهای هوشمندانه برای ورود به خودرو

چگونه دزدگیر خودرو را دور بیندازیم و آسوده بخوابیم ؟ آن روز که دیگر مالکان خودرو مجبور نباشند مدام به دنبال سوئیچ ماشین خود بگردند، فرا رسیده است.

آن روز که دیگر مالکان خودرو مجبور نباشند مدام به دنبال سوئیچ ماشین خود بگردند، فرا رسیده است. تولیدکننده تجهیزات و قطعات  یمنی و رفاهی Continental AG شرکت آلمانی خودرو نقش پیشرو در ایجاد فناوری استفاده از گوشیهای هوشمند تلفن همراه برای باز کردن در خودرو و استارت زدن موتور را بر عهده گرفته است.

کانتیننتال در حال بازاریابی برای عرضه کلید مجازی خود به آژانسهای کرایه اتومبیل اجاره، شرکتهای دارنده ناوگان حمل و نقل شهری و خدمات اشتراک گذاری خودرو است.اگر ثابت شود که این شیوه عملی است، خودروسازان می توانند کلیدهای مجازی خریداران خودرو را به عنوان یک مکمل - شاید حتی به عنوان یک جایگزین احتمالی- کنترل از راه  دور دزدگیرهای سنتی در اختیار خریداران قرار دهند.

استفاده از این دزدگیرها تا کنون اجتناب ناپذیر بود. خودروسازان برای چندین دهه مشغول تکمیل انواع کلید های ماشین بوده اند و برای بهتر ساختن آنها همه چیز را آزموده اند،از دسته کلیدی پر از تکه فلزهایی که به هم بر میخورند و دلنگ و دلنگ صدا میکنند تا تراشه کوچکی در لفاف زیبایی که نام تجاری خودرو روی آن حک شده است. ا

لبته اینطور که مایک کرین، معاون بدنه و امنیت واحد آمریکای شمالی شرکت کانتیننتال AG میگوید، قرار نیست این اشیای حجیم و جاگیر یک شبه ناپدید شوند. او چنین پیش بینی میکند در آیند های نزدیک - شاید 7 تا 10 سال بعد- کلید مجازی و سوئیچ همراه دزدگیر فیزیکی همزیستی خواهند داشت. مالک خودرو هر دو را با هم خواهد داشت اما این ابر شرکت آلمانی تولید کننده تجهیزات تا همین حالا که به اواسط پاییز 2016 رسیده ایم، فناوری خود را به چندین شرکت خدمات خودروی کرایه در اروپا فروخته است و همین امسال، خودروهای یک شرکت بزرگ در آمریکای شمالی را که نامش ذکر نشده است، تجهیز خواهد کرد.

به گفته کرین در سال 2018 ، یک شرکت خودروساز که او حاضر به ذکر نامش نشده فناوری کانتیننتال را به عنوان تجهیزات اصلی تعداد محدودی از خودروهایش عرضه خواهد کرد. تاریخ تحولات سوئیچ  کلید مجازی برای اتومبیلهای اجاره ای به این صورت عمل میکند: مشتر یها وسایل نقلیه را به صورت آنلاین رزرو میکنند و اپلیکیشنی دریافت میکنند که در گوشی تلفن هوشمند آنها دانلود میشود.

آژانس کرایه دهنده، یک کلید مجازی را از طریق ابر(cloud)  رایانه ای به گوشیهای هوشمند مشتری انتقال میدهد. مسافران هنگام رسیدن به آژانس اجاره از تلفن خود برای باز کردن قفل خودرو و استارت زدن استفاده میکنند. اپلیکیشن پس از آنکه مشتری خودرو را برمیگرداند، کلید مجازی را خود به خود لغو میکند. گوشی هوشمند کاربر در ابتدا از اتصال بلوتوث خود برای ارتباط برقرار کردن با یک آداپتور متصل به پورت OBD-II  خودرو استفاده میکند. آداپتور هم به نوبه خود با استفادها ز یک فرکانس رادیویی سیگنال < استارت موتور >  را به خودرو منتقل میکند. نسخه اصلی این تجهیزات که برای سال 2018 آماده میشود، دیگر به آداپتور نیاز نخواهد داشت. ملاحظات و نکات کنجکاوی برانگیز تازه ای پیرامون این فناوری وجود دارد.

چه میشود اگر؟

مالکان خودرو بخواهند خودرو را به شخص دیگری قرض بدهند؟ در آن صورت، مالک خودرو از اپلیکیشن گوشی هوشمند خود برای مجاز کردن راننده جدید استفاده خواهد کرد تا او هم بتواند از گوشی هوشمند همراه خود به عنوان یک کلید مجازی استفاده کند.

و امنیت چه میشود؟ در تجهیزات پردازشگر الکترونیکی همان ویژگیهای امنیتی تعبیه شده است که در یک کنترل از راه دور دزدگیر سنتی، در حالی که اپلیکیشن های گوشی هوشمند از نرم افزاری استفاده میکنند که به وضعیت خودرو به صورت آنلاین رسیدگی میکند. کلیدهای مجازی منافعی نیز برای شرکتهای کرایه خودرو در بر دارند،ا ز جمله میتوانند کاغذ بازی و انتظار طولانی مدت مشتری پشت خطوط تلفن را از بین ببرند. در واقع، شرکتهای کرایه خودرو پیش از این هم با برنامه های گوشی های هوشمند شبیه تکنولوژی کانتیننتال دست و پنجه نرم کرده اند.

یک آژانس کرایه خودرو در آستین، تگزاس که Silvercar نام دارد، پیش از این با کانترهای خطوط هواپیمایی تماس تلفنی داشت و اکنون با استفاده از یک اپلیکیشن تلفن هوشمند، مشتریان Silvercar میتوانند آئودی A4  رزرو کنند. در حال حاضر زمانی که آنها چمدان خود را از بار تحویل گرفتند و سر و کله شان پیدا شد، مامور Silvercar مستقر در فرودگاه با آنها ملاقات میکند و آنها را به پارکینگ میبرد. پس از آنکه مشتریان با استفاده از گوشیهای هوشمند خود بارکد روی شیشه جلوی خودرو را اسکن میکنند، قفل در و صندوق عقب باز میشود. مسافران برای استارت زدن خودرو از یک سوئیچ دارای دزدگیر سنتی که در کنسول وسط خودرو قرار گرفته است، استفاده میکنند.

آئودی مالکیت سهام مالی شرکت Silvercar را در اختیار دارد، اما مارک کلوتیر سخنگوی بخش آمریکای شرکت آئودی چشم انداز استفاده از کلید مجازی برای مشتریان جزء شرکت امریکا را در این زمان منتفی میداند. کلوتیر در این مورد میگوید اپلیکیشن Silvercar برای تلفن هوشمند طوری طراحی شده است که به کاربران اجازه میدهد به ناوگان وسایل نقلیه دسترسی چند گانه داشته باشند، چه اجاره باشد، چه اشتراک گذاری ناوگان یا خدمات نمایندگی مربوط به آن  اما آیا آئودی پیش بینی روزی را میکند که جاسوئیچی و کنترل دزدگیر فیزیکی به یک مورد اختیاری و قابل انتخاب بدل شوند؟ کلوتیر میگوید : بله، هر چیزی ممکن است.

 رواج ؟

سام ابیولزمید تحلیلگر از شرکت پژوهشی Navigant Research معتقد است که کلیدهای مجازی به سرعت در بازار خرده فروشی رواج پیدا خواهند کرد. فکر میکنم این میتواند گزینه بسیار سودمندی برای مشتریان خرده فروشی باشد. ابیولزمید میگوید : گوشیهای هوشمند همه جا هستند. در حال حاضر تقریبا همه از گوشیهای هوشمند استفاده میکنند هر کسی که یک خودرو قرض یا کرایه میکند، می تواند از گوشی هوشمند تلفن همراه خود برای دانلود ایستگاههای رادیویی مورد علاقه خود، موقعیت صندلی، دفترچه تلفن و تقویم استفاده کند. اما کاربر باید مطمئن شود که باتری تلفن او به اندازه کافی شارژ باقی خواهد ماند.

اما چه میشود اگر باتری تلفن از کار بیفتد؟ ابیولزمید پیش بینی میکند که خودروسازان یک کلید یدکی کوچک در اختیار بگذارند - فقط یک دانه کلیدی، بدون کنترل دزدگیر- که صاحبان خودرو میتوانند در کیف خود نگه دارند. آنها می توانند از آن برای باز کردن در، وصل کردن تلفن خود به پورت شارژر و استارت موتور استفاده کنند. ابیولزمید معتقد است حتی اگر گوشیهای هوشمند به طور کامل جایگزین جاسوئیچی و کنترل دزدگیر نشوند، این روش به سرعت محبوب خواهد شد. به این ترتیب اگر تلفن همراهتان را داشته باشید، میتوانید دسته کلیدی و جاسوئیچی را کنار بگذارید. این طوری یک شی کمتر در جیب شما سنگینی میکند.

نظرات

آخرین ویدئو ها