با نسل چهارم سوزوکی ویتارا آشنا شوید

با نسل چهارم سوزوکی ویتارا آشنا شوید

ویتارا یک شاسی بلند کوچک محسوب می شود که نسل اول آن سال 1988 معرفی شد و هم اکنون در چهارمین نسل به سر می برد

ویتارا یک شاسی بلند کوچک محسوب می شود که نسل اول آن سال 1988 معرفی شد و هم اکنون در چهارمین نسل به سر می برد. نسل دوم و سوم این خودرو تحت عنوان سوزوکی گرند ویتارا شناخته می شدند، اما پیشوندِ “گرند” در نسل چهارم حذف شد. نسل سوم این شاسی بلند در سال 2005 معرفی شد که ایران خودرو نیز همین نسل را در ایران تحت عنوانِ سوزوکی گرند ویتارا عرضه کرد.

اما نسل چهارم ویتارا که برای اولین بار در نمایشگاه اتوموبیل پاریس در سال 2014 به نمایش در آمد و سال 2015 بطور رسمی معرفی شد، بیشتر یک کراس اوور شهری است تا یک شاسی بلند با قابلیت های آفرود. پلتفرم و بسیاری از قطعات فنی این خودرو با سوزوکی SX4 اِس کراس که یک کراس اوور جمع و جور است، مشترک می باشد. این خودرو در کارخانه سوزوکی به نام ماگیار تولید می شود که در شهر اِستِرگُمِ مجارستان واقع شده است.

نسل چهارم ویتارا نسبت به نسل سوم یا همان گرند ویتارا ابعاد کوچکتری دارد که باعث شده این خودرو یک کراس اوور جمع و جور محسوب شود. نسل چهارم ویتارا از نظر طول 125 میلی متر، از نظر ارتفاع 85 میلی متر، از نظر عرض 35 میلی متر و در بخش فاصله بین دو محور 140 میلی متر کاهش را نسبت به نسل قبل تجربه کرده است.

ویتارا پس از مدل سوئیفت، پرفروش ترین مدل سوزوکی به حساب می آید. شعار سوزوکی برای ویتارای جدید “خودرویی متعادل از همه نظر” است. این خودرو در بازارهای جهانی رقبایی همچون فیات 500X، اشکودا یِتی، سوزوکی SX4 اِس کراس، میتسوبیشی ASX، رنو کپچر، سانگ یانگ تیوولی و پژو 2008 دارد.

این خودرو با دو نوع موتور بنزینی عرضه می شود:

موتور 1.6 لیتری تنفس طبیعی مجهز به سیستم زمان بندی متغیر سوپاپ

موتور 1.4 لیتری توربو مجهز به سیستم تزریق مستقیم

 

در این مقاله به بررسی سوزوکی ویتارای جدید با دو موتور ذکر شده می پردازیم:

ویتارای جدید بیشتر یک شاسی بلند شهری محسوب می شود تا یک خودروی مناسب برای آفرود. در طراحی داشبورد و قسمت جلوی خودرو شباهت هایی به رنجرور ایووک دیده می شود، اما در مجموع ویتارا طراحی شاخص و هماهنگی دارد، هم از نمای بیرونی و هم در کابین.

ویتارای جدید 4175 میلی متر طول، 1775 میلی متر عرض و 1610 میلی متر ارتفاع دارد. فاصله بین دو محور ویتارا نیز برابر 2500 میلی متر است. از نظر ابعاد ویتارای جدید تقریباً با میتسوبیشی ASX برابری می کند، فقط طول و ارتفاع میتسوبیشی ASX کمی بیشتر است و این موضوع از جمع و جور بودن ویتارا حکایت دارد.

تست های انجام شده توسط موسسه ایمنی ANCAP در استرالیا نشان از وضعیت مطلوب این خودرو در بحث ایمنی دارند. این موسسه 5 ستاره به ویتارا اهدا کرده است و امتیاز کلی این شاسی بلند ژاپنی برابر 35.79 از37 شده است. می توانید نتایج این تست را در تصاویر زیر مشاهده کنید: